Umetnostno plavanje
Umetnostno plavanje spada med olimpijske športe. Zaščitni znak in obvezen pripomoček umetnostnih plavalcev je ščipalka za nos. Panoga ima elemente baleta, gimnastike, plavanja in apneje, njegovo bistvo pa je usklajenost med soplavalci. Njihovi gibi so med seboj skladni in usklajeni z glasbo, motivom, témo in časom.
Med sestavo dekleta in fantje izvajajo različne položaje, gibe in prvine (kot na primer baletna noga, žerjav, flamingo, ščuka, delfin, vitez, itd.), dopolnijo jih s »sinhro« plavalnimi tehnikami, ustvarjalnimi gibi, mimiko, dvigi, skoki in lahko tudi z različnimi pripomočki. Da je vse to mogoče in estetsko usklajeno, je potrebna zelo spretna izvedba zaveslajev in orientacija v vodi.
Umetnostno plavanje tako ni le šport, ampak tudi umetnost. Vsak nastop s tehnično dovršenimi prvinami vključuje zgodbo in sporočilo.
Na rekreativni ravni ga večkrat poimenujemo kar vodni ples ali plavalni balet, čeprav gre za tehnično izredno kompleksen šport. Voda oz. bazen predstavlja ta izjemno kreativen tridimenzionalni prostor v katerem lahko tako ali drugače lebdimo, letimo, skačemo, plešemo, telovadimo, ustvarjamo in se gibamo v vseh svojih gibalnih razsežnostih. Zanimivost je, da je to gibanje po večini zrcalno tistemu na kopnem, z glavo smo večkrat navzdol in pri premikanju je bistvena uporaba rok. Posledično postane dihanje zelo pomembna veščina tega športa.
V Sloveniji trenutno deluje 5 klubov. In sicer v Velenju, Krškem, Ljubljani, Kranju in Kopru.
Discipline v katerih se nastopa
Delitev po številu nastopajočih:
- posameznik,
- par,
- skupina;
Delitev glede na program oz. sestavo:
- prvine (figures),
- obvezna sestava (technical routine),
- poljubna sestava (free routine),
- sestava podskupin (free combination),
- akrobatska sestava (highlight routine);
Delitev po spolu:
- ženske,
- moški,
- mešano.
Več o klubih in celotni panogi si lahko preberete na spletni strani: https://sloartswim.com/