Na plavalnem SP finalu najbližja Peter John Stevens in Katja Fain (ozadje)
pripravil Aleksander Gasser
Ljubljana/Melbourne, 09. decembra (STA) – Plavalce prihodnji teden od torka do nedelje v Melbournu čaka 16. svetovno prvenstvo v 25-metrskih bazenih. Glede na prijavljene dosežke je jasno, da je glavni kandidat za 42. slovenski finale na tovrstnem tekmovanju 27-letni Peter John Stevens, ki ima 8. prijavljen izid na 50 m prsno, Katja Fain gre na tekmo z 10. izidom na 200 m prosto.
Stevens, tudi že srebrn na SP v kanadskem Windsorju 2016 v svoji paradni disciplini, bo imel za preboj med najboljšo osmerico težko delo.
Na roke mu gre dejstvo, da v Avstraliji ne bo tradicionalno močnih ruskih in beloruskih plavalcev, zato pa mora biti s cilji vseeno previden, saj je koronsko obdobje dodobra premešalo koledar tekmovanj. Letos so bili dosežki izjemni.
Za njim je s prijavljenim časom denimo tudi britanski zvezdnik Adam Peaty, ki si je tako kot številni po olimpijskih igrah v Tokiu privoščil malo premora, na SP v 25-metrskih bazenih pa se vrača sploh prvič po letu 2014.
Za Stevensom sta po dosežkih v kratkih bazenih tudi oba Avstralca ter njegov prijatelj Michael Andrew iz ameriške reprezentance. Na vrhu prijav sta srebrn z lanske tekme in svetovni prvak v velikem bazenu Italijan Nicolo Martinenghi ter turški svetovni rekorder Husein Sakci, sledi Američan Nic Fink.
Pot do 14. slovenske kolajne na SP v 25-metrskih bazenih bo zelo težka. Še bolj na 100 m prsno, kjer ima član kranjskega Triglava 24. prijavljeni čas in že polfinale bi bil lepo presenečenje.
Zelo blizu finala je na 200 m prosto tudi Mariborčanka Katja Fain z 10. vpisanim dosežkom. Vsekakor bo prav 200-metrska razdalja največji izziv za plavalko Branika, ki je lani v Abu Dabiju v tej disciplini zasedla četrto mesto in vsaj finale bi moral ostati cilj tudi letos.
Pri Fain ostaja le vprašanje, kako sta s trenerko Metko Sparavec Malenko načrtovali formo. Izidi na zadnjih domačih tekmah so bili dobri, nikakor pa vrhunski, a sta plavalka in trenerka poudarjali, da bo pravo tempiranje forme na vrsti šele tik pred SP, kamor sta prispeli deset dni pred tekmo.
Na 1500 m prosto ima Fain 11. izid, na 400 in 800 prosto 13. Na obeh daljših razdaljah jo čaka težko delo, saj bo morala nastopiti že dopoldan in pričakovati je, da bo eno od disciplin odpovedala.
Mlajši tekmovalki Neža Klančar iz Olimpije in Tara Vovk iz Ljubljane si želita, da bi se vpisali vsaj v klub slovenskih finalistov. Doslej je v finalu SP v kratkih bazenih plavalo 14 plavalcev, a bo za obe to tokrat bržkone še prezahtevno.
Klančar se na SP podaja s 23. izidom na 50 m prosto, 25. na 100 mešano in 27. na 100 prosto. Morda je popoldansko plavanje zanjo najbolj dosegljivo na 100 mešano, kjer s trenerjem napovedujeta nov slovenski rekord, prvi slovenski dosežek pod minuto, kar bi zanesljivo moralo zadostovati za polfinale.
Največja neznanka je Tara Vovk. Ta je presenetila marca z novim rekordom na 50 prsno v velikem bazenu. Jeseni so na univerzi v Chicagu odmevali njeni dosežki v jardskem bazenu, v 25-metrskem pa nastopa le redko, zato bo šele Melbourne pokazal realno sliko.
Na 50 prsno ima 29. izid, a gre za slovenski rekord v velikem bazenu, na 100 prsno bo nastopila v eni uvodnih skupin brez prijavljenega časa.
Mednarodna konkurenca bo glede na dosežke v svetovnem pokalu izjemno ostra. Avstralci so se posebej potrudili za predstavitev domače vrste, ki naj bi napolnila tribune na SP. Na prvem mestu je trikratna olimpijska in svetovna prvakinja Kaylee McKeown, ki ima prijavljene nastope na 50, 100 in 200 m hrbtno ter 200 m mešano.
V avstralski vrsti opozarjajo še na Emmo McKeon na 50 in 100 m prosto, na mlado Mollie O’Callaghan na 50 in 100 m hrbtno, v moški konkurenci pa bo njihovo glavno orožje Kyle Chalmers na 50, 100 in 200 m prosto.
Kanadski zvezdnici sta Maggie MacNeil, ki bo branila lanski zmagi na 50 hrbtno in 100 delfin, ter Kylie Masse, lani srebrna v vseh hrbtnih disciplinah. Med Evropejci bo v središču pozornosti 18-letni Romun David Popovici, evropski in svetovni prvak v olimpijskem bazenu na 100 in 200 m prosto, ki bo plaval tudi na 400 prosto.
Prav tekme na 100 in 200 m prosto bodo med vrhunci prvenstva, saj se bodo Chalmersu in Popoviciju pridružili še olimpijski prvak Britanec Tom Dean, Južnoafričan Matthew Sates in oba Američana.
Kitajska računa na svetovno rekorderko na 400 prosto Li Bingjie, ki želi tudi naslova na obeh najdaljših razdaljah. Zhang Yufei ne bo branila zlata na 200 delfin, ampak nastopala na obeh krajših delfinovih razdaljah in 50 prosto.
Na 100 in 200 prosto bo naslova branila Siobhan Haughey iz Hongkonga. Prvo ime Švedske je Louise Hansson, lani dobitnica sedmih kolajn.
Ena osrednjih ženskih tekem bo 200 m mešano, kjer se bodo srečale vse tri nosilke kolajn z OI v Tokiu: Japonka Yui Ohashi ter obe Američanki Alex Walsh in Kate Douglass. Naslov brani Kanadčanka Sydney Pickrem.
V moški konkurenci so na 200 mešano na startu najboljši trije iz lanskega leta Japonec Daiya Seto, Američan Carson Foster in Italijan Alberto Razzetti.
Obetajo se še številni drugi zanimivi boji. Lanski prvaki Alessandro Miressi (100 prosto), Radoslaw Kawecki (200 hrbtno), Fink (50/200 m prsno), Matteo Rivolta (100 delfin), Rhyan White (200 hrbtno), Tang Qianting (100 prsno) in Tessa Cieplucha (400 mešano), ki so prišli v Avstralijo, bodo imeli težko delo.
Skupni nagradni sklad je 2.160.000 ameriških dolarjev. Nagrade dobijo vsi finalisti, zmagovalec ob zlati kolajni prejme še 10.000 ameriških zelencev.